Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy w 2010

Jak co roku, w związku z przypadającym 14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy, na terenie całego kraju podjęto szereg działań organizacyjnych dla uczczenia tej wyjątkowej okazji i przekazania wyrazów wdzięczności wszystkim wspaniałym ludziom, którzy oddają swoją krew innym nie żądając niczego w zamian. Dawcy byli szczególnie ważni tego dnia, nie zapominano jednak także o sympatykach honorowego krwiodawstwa, o dzieciach i młodzieży, stykających się z ideą oddawania krwi po raz pierwszy. W związku z powyższym, przekaz w tym uroczystym dniu adresowano nie tylko do osób, które od dawna wspierają służbę zdrowia darem swojej krwi, ale także do tych, których trzeba do takiej działalności przekonywać i zachęcać.

            W trakcie obchodów tego dnia podziękowania i życzenia dla Krwiodawców zamieszczano na stronach internetowych, telebimach i tablicach ogłoszeń. Pojawiały się one w lokalnych i narodowych programach radiowych, telewizyjnych i w mediach publicznych. Chcąc uroczyście uczcić ten ważny dzień, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nawiązały współpracę z przedstawicielami władz samorządowych, szkolnych i kościelnych. Wsparcie okazali również działacze struktur PCK, służby mundurowe i organizacje młodzieżowe. Oprawę medialną zapewniły stacje telewizyjne, radiowe i prasa lokalna. Również w tym roku do obchodów honorowego krwiodawstwa włączyło się „TESCO” i w wielu miastach (Kraków, Radom. Lublin, Warszawa) pobierano krew w ramach ekip wyjazdowych w galeriach i centrach handlowych tej sieci.

            W wielu miastach organizowano spotkania z przedstawicielami lokalnych Klubów Honorowych Dawców Krwi, podczas których odznaczano szczególnie zasłużonych honorowych dawców krwi wyrażając im w ten sposób szacunek i wdzięczność. W Poznaniu postanowiono uczcić Światowy Dzień Krwiodawcy na spotkaniu organizatorów i krwiodawców w Ogrodzie Botanicznym. W Białymstoku osobom szczególnie zasłużonym dla wspierania i propagowania honorowego krwiodawstwa na terenie województwa podlaskiego wręczono coroczne nagrody Dyrektora RCKiK „Złota Kropla”. W dniu 15. 06. 2010 r. Małopolski Zarząd Okręgowy PCK i Małopolska Okręgowa Rada Honorowego Krwiodawstwa w Krakowie zorganizowały uroczyste podsumowanie VII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych, Pomaturalnych i Uczelni Wyższych w honorowym krwiodawstwie pt. „Młoda krew ratuje życie”.

            Ważnym miejscem promocji krwiodawstwa na terenie całego kraju były placówki edukacyjne; w wielu szkołach szczebla średniego organizowano spotkania, wykłady oraz pogadanki i projekcje filmów (np. w Warszawie film pt. „ Dar krwi – darem życia”, w lokalnej telewizji świętokrzyskiej film pt. Krew Darem Życia”). W siedzibach wielu Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tradycyjnie zorganizowano „Dni Drzwi Otwartych”, podczas których osoby zainteresowane mogły zapoznać się z procedurą oddawania krwi, losem krwi po jej oddaniu oraz poznać wybrane zagadnienia z historii krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

            Oficjalnym obchodom towarzyszyły imprezy rozrywkowe, sportowe i rekreacyjne. Z uwagi na działania przeciwpowodziowe i pracę w warunkach gotowości kryzysowej w wielu mniejszych miejscowościach nie było możliwości zaplanowania działań na większą skalę. Tym nie mniej działo się wiele.

            W Słupsku zorganizowano Międzynarodowy Rajd Rowerowy na trasie Ustka-Rowy-Ustka. W Szczecinie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Młodzieżowy Dar Krwi” oraz losowanie 100 biletów na koncert charytatywny PCK pt. „Szczecińska Noc Kabaretowa”, ufundowanych przez RCKiK w Szczecinie.

            W tym roku w Warszawie dla uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy zorganizowano wyjątkową akcję pobierania krwi w Państwowej Wytwórni Papierów wartościowych (PWPW). Akcja ta była niedostępna dla osób z zewnątrz.  Pod patronatem Narodowego Centrum Krwi (NCK) odbyła się w Centrum Zdrowia Dziecka akcja oddawania krwi przez górników. W Siedlcach impreza promocyjna „Krew dla Siedlec i Powiatu” łączyła pobór krwi z uroczystą akademią i odznaczeniem medalami honorowych krwiodawców. Uroczystości uświetniły występy zespołów regionalnych i Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W Radomiu prowadzone akcje miały na celu dalsze propagowanie znaczenia honorowego krwiodawstwa oraz szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy. Akcjom towarzyszyły pokazy karate w wykonaniu grupy Oyama.

            We Wrocławiu odbył się uroczysty koncert połączony z akcją poboru krwi. Imprezę objął honorowym patronatem Prezydent Wrocławia a goszczono na niej znane osobistości miasta (m. in. prof. Jana Miodka - dyrektora Instytutu Filologii Polskiej, UW). Uroczystości towarzyszyły występy kabaretowe.

            W Zielonej Górze zorganizowano pikniki rodzinne, konkursy oraz akcję prozdrowotną prowadzoną przez firmę CaliVita®, która swoją działalnością wspiera promocję honorowego krwiodawstwa.

            W województwie podkarpackim obchody tego dnia polegały na przeprowadzeniu akcji pobierania krwi w terenie (Jarosław, Ropczyce, Rzeszów), którym towarzyszyły pikniki rodzinne. W czasie trwania tych akcji rozdawano liczne materiały promocyjne i edukacyjne.

            W Lublinie zorganizowano pielgrzymkę połączoną z honorowym oddawaniem krwi.

            W całym kraju odbywały się akcje promowania honorowego krwiodawstwa i konkursy pod różnymi hasłami: „Puchar Złote Serce”, „Młoda Krew Ratuje Życie”, „Akcja-Krew”, „Krew ratuje Życie”. Dla osób, które tego dnia oddawały krew, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przygotowały słodkie poczęstunki, drobne gadżety i upominki (kubki termiczne i ceramiczne, filmy DVD, płyty CD, t-shirty). Na terenie niektórych RCKiKów - w ramach akcji prozdrowotnych - rozdawano preparaty witaminowe ufundowane przez miejscowe apteki. Dla sympatyków honorowego krwiodawstwa przewidziano baloniki w kształcie serca, broszury informacyjne, bilety do teatru lub parków rozrywki i wesołych miasteczek. Organizowano także bezpłatne stanowiska do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pokazy ratownictwa medycznego oraz pierwszej pomocy.

            Szczegółowe relacje z obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy w Polsce znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych RCKiK.