Projekt edukacyjny dla szkół ponadgimazjalnych "Twoja krew - Moje życie"
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: nck@nck.gov.pl w terminie do 23 października 2013 roku.
Celem projektu edukacyjnego jest promocja idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz uświadomienie młodym osobom potrzeby dzielenia się najcenniejszym darem - krwią, którego w żaden sposób nie można wyprodukować, ponieważ może go podarować tylko człowiek.
Zasady uczestnictwa:
1. Zgłoszenia do udziału w projekcie edukacyjnym na temat idei honorowego krwiodawstwa można przesyłać do 23 października 2013 r. na adres:
Narodowe Centrum Krwi
ul. Miodowa 1
00-080 Warszawa
lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: nck@nck.gov.pl
2. Trzy szkoły, które jako pierwsze prześlą zgłoszenie udziału w przeprowadzeniu pakietu lekcji edukacyjnych (minimum 3 lekcje) na temat idei honorowego krwiodawstwa, zostaną zakwalifikowane do przeprowadzenia pilotażowego projektu i otrzymają gadżety promujące honorowe krwiodawstwo:
- 35 szt. koszulek z rysunkiem znanego polskiego rysownika Andrzeja Mleczko,
- 35 szt. pamięci przenośnych USB,
- 35 szt. smyczy,
- 35 szt. długopisów.
3. Trzy pierwsze szkoły, które przystąpią do realizacji programu edukacyjnego otrzymają komplet materiałów edukacyjnych:
- Informacje wprowadzające do scenariuszy.
- Scenariusz nr 1 – „Twoja krew – Moje życie” - CZY WARTO BYĆ KRWIODAWCĄ?”.
- Scenariusz nr 2 – „Twoja krew – Moje życie” „CZY MOGĘ BYĆ HONOROWYM KRWIODAWCĄ?
- SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI W RAMACH KAMPANII „Twoja krew – Moje życie”.
- Quiz do scenariusza zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Ankieta ewaluacyjna do scenariusza zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- Film edukacyjny.
4. W ramach projektu edukacyjnego, Narodowe Centrum Krwi umożliwi zakwalifikowanym do przeprowadzenia cyklu lekcji edukacyjnych na temat promocji honorowego krwiodawstwa szkołom, zwiedzenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Podczas wycieczki młodzież będzie mogła zobaczyć jak w praktyce przebiega proces oddawania krwi, a także pozna technikę preparatyki, badania donacji, przechowywania oraz wydawania krwi i jej składników - czyli etapy, które są dostępne wyłącznie dla wąskiej grupy osób.
5. Młodzież szkolna z wytypowanych szkół będzie mogła podzielić się swoimi odczuciami z przeprowadzonych lekcji edukacyjnych oraz wycieczki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w formie: reportaży z wycieczki (filmy, zdjęcia, opisy z wycieczki, komiksy), które będą zamieszczane na stronie internetowej www.twojakrew.pl.
Program Zdrowotny „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej
w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”,
finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.