Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy 2011r.
14 czerwca, jak co roku, świętowaliśmy Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji na terenie całego kraju podjęto szereg działań mających na celu podkreślenie wyjątkowego charakteru tego święta i wyrażenie wdzięczności wszystkim wspaniałym ludziom, którzy bezinteresownie oddają swoją krew innym, a także osobom mającym szczególny wkład w organizację akcji pobierania krwi oraz w promocję honorowego krwiodawstwa.
Honorowym krwiodawcom w trakcie specjalnie zorganizowanych uroczystości wręczano odznaki, dyplomy, pamiątkowe puchary i albumy. Odbyło się uroczyste zakończenie kolejnej edycji międzyszkolnego konkursu dla młodych krwiodawców „O Złote Serce”. W Opolu w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy w dniu 10 czerwca 2011 r. zaplanowano uroczyste rozstrzygnięcie VIII Edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”. W Szczecinie wręczono narody laureatom XIII edycji konkursu honorowego krwiodawstwa pt. „Młodzieżowy Dar Krwi”.
Organizowano specjalne akcje pobierania krwi, np. w ambulansach, połączone często z rozpowszechnianiem materiałow promocyjnych. W Bydgoszczy np. odbyła się z udziałem PCK akcja „Zbieramy krew dla Polski” . W Łodzi akcja pobierania krwi odbyła się na rynku w Manufakturze, w Olszynie pobierano krew w centrum miasta przy współpracy z siecią aptek Arnika.
Krwiodawcy oddający w tym dniu krew otrzymywali nieraz drobne upominki (np. słodycze, gadżety z hasłami propagującymi honorowe krwiodawstwo, bilety do kina lub teatru, czy nawet bilety wstępu na basen miejski). Organizowano dla nich także loterie fantowe (Gdańsk, Wrocław). W Szczecinie w ramach obchodów przygotowano dla krwiodawców niespodziankę w postaci biletów na Koncert Charytatywny Polskiego Czerwonego Krzyża pt.: „Z pomaganiem każdemu do twarzy”. Koncert odbył się 29.05.2011 r., a gwiazdą była Maryla Rodowicz.
Organizowano wiele imprez przeznaczonych nie tylko dla krwiodawców, lecz także dla ich rodzin i wszystkich sympatyków idei honorowego krwiodawstwa, np. konkursy rekreacyjno – sportowe, rajdy rowerowe, koncerty, pikniki rodzinne, festyny, wieczorki taneczne, a nawet rejsy statkiem wycieczkowym czy zawody wędkarskie (Brodnica, Wałbrzych). W Głogowie rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy Krwiodawcami a Samorządowcami.
Wiele imprez połączono z propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa różnymi metodami, nieraz w bardzo oryginalnych formach. Organizowano więc prezentacje multimedialne (Toruń), „otwarte drzwi” w RCKiK dla osób zainteresowanych (Kalisz, Opole), konkursy wiedzy o honorowym krwiodawstwie . RCKiK w Katowicach zorganizowało wystawę prac dzieci z Oddziału Dziecięcego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, poświęconą tematyce krwiodawstwa. W Olsztynie w kilku gimnazjach odbyły się specjalne lekcje na temat krwiodawstwa. W siedzibie RCKiK w Poznaniu przygotowano wspólną konferencję na temat: „Krew jako niezastąpiony lek ratujący życie” pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego. W dniu 14 czerwca w siedzibie RCKiK we Wrocławiu uroczyście odsłonięto rzeźbę kolejnego wrocławskiego krasnala (www.krasnale.pl) pod skrzydłami pelikana - symbolu ofiary i poświęcenia – który występuje w logo tego RCKiK. Krasnal RCKiK we Wrocławiu to symbol biorcy otrzymującego kroplę krwi. Po odsłonięciu rzeźby, nastąpiło ogłoszenie konkursu wśród krwiodawców na nadanie imienia krasnalowi oraz napisanie historii jego pochodzenia.
W wydarzeniach często uczestniczyły media, przedstawiciele miejscowych władz, Polskiego Czerwonego Krzyża, klubów honorowych dawców krwi, a także innych organizacji oraz stowarzyszeń.
Opracowano na podstawie informacji uzyskanych od Narodowego Centrum Krwi. Szczegółowe relacje znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych RCKiK.