Jak zachowywać się po oddaniu krwi

Jednorazowe oddanie krwi (około 450 ml) to utrata 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej. U większości krwiodawców adaptacja organizmu po oddaniu krwi następuje szybko, ale czasami dawca może poczuć się źle i przez jakiś czas odczuwać skutki donacji w postaci zawrotów głowy, złego samopoczucia czy nawet omdlenia.

Postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak jest, mając nadzieję, że przedstawione przez nas informacje pomogą zrozumieć przyczyny złego samopoczucia po oddaniu krwi oraz zapobiegać jego wystąpieniu.

Kiedy ryzyko złego samopoczucia jest największe:

  • Osoby, o masie ciała poniżej 50 kg bardziej odczuwają utratę tej samej objętości krwi (450 ml) niż osoby o wyższej masie ciała (np. 70 kg), ze względu na mniejszą objętość krwi krążącej. Dlatego odradzamy oddawanie krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
  • Nie palPalenie tytoniu tuż przed oddaniem krwi często wywołuje złe samopoczucie po donacji – jest to skutek działania nikotyny, która powoduje dodatkowe niedotlenienie.
  • Picie alkoholu kilka lub kilkanaście godzin przed oddaniem krwi może wpłynąć na złe samopoczucie po donacji, Nie pijponieważ alkohol w znacznym stopniu rozszerza naczynia krwionośne. Krew gromadzi się wówczas głównie w obwodowych naczyniach krwionośnych, co wywoduje niedotlenienie mózgu.
  • Przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu (podobnie zresztą jak zbyt ciepłe ubranie, pośpiech czy energiczne ćwiczenia fizyczne) powoduje rozszerzenie naczyń obwodowych i wywołuje efekt podobny do alkoholu.

Jeśli już oddałeś krew i poczułeś się nie najlepiej, należy pamiętać, aby:

  • Poinformować kogokolwiek, kto znajduje się w pobliżu o tym, że właśnie oddałeś krew i czujesz się słabo.
  • Położyć się, jeśli to możliwe, z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon, aby głowa znalazła się między kolanami. Należy podnosić się bardzo powoli. Jeśli nadal czujesz się źle, połóż się ponownie.

Uwaga: Każdy może poczuć się źle po oddaniu krwi, jeśli jednak zdarza się to za każdym razem, należy zastanowić się czy w Twoim przypadku oddawanie krwi ma sens.

Po oddaniu krwi pamiętaj:

  • Stosuj się do zaleceń personelu służby krwi.
  • Uciskaj miejsce wkłucia odpowiednio długo, rękę trzymaj wyprostowaną w łokciu.
  • Nie nadwerężaj ręki, z której pobierano krew (nie noś w tej ręce ciężkich rzeczy).

Jeśli nie zastosujesz się do powyższych zaleceń, w miejscu wkłucia pojawi się krwiak, który wchłaniać się będzie nawet do dwóch tygodni.

W przypadku pojawienia się krwiaka, na miejsce zasinienia stosuj okłady z Altacetu (można dostać w aptece, bez recepty).

Zapamiętaj: Jesteśmy po to, aby wyjaśnić Ci i pomóc rozwiązać każdy problem związany z oddawaniem krwi!!!